Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Bazylika św. Piotra 1


BAZYLIKA ŚW. PIOTRA

(Basilica di San Pietro)


Muzeum - Skarbiec Św. Piotra
Informacje porządkowe bazyliki
Galeria
Wirtualna podróż po Bazylice św. Piotra


Trochę historii

Bazylika św. PiotraW starożytnym Rzymie, na dzisiejszym wzgórzu watykańskim, znajdował się Cyrk Nerona, gdzie poniósł śmierć apostoł Piotr. Pochowano go, na najbliżej położonym cmentarzu na zboczu wzgórza. Dlatego właśnie w tym miejscu nawracający się cesarz Konstantyn wzniósł bazylikę ku czci św. Apostoła. Około roku 500 papież Symmach zbudował przy bazylice pierwszą rezydencję papieską. To także tutaj, a nie w katedrze Św. Jana na Lateranie, w Boże Narodzenie 800 roku papież Leon III ukoronował cesarza Karola Wielkiego.

W 1377 roku, po powrocie z "niewoli awiniońskiej", papieże przenieśli się tu na stałe razem z Kurią. W 1506 roku papież Juliusz II, w miejscu starej, prawie walącej się bazyliki konstantyniańskiej, rozpoczął budowę nowego, wspaniałego kościoła, zaprojektowanego przez Donata Bramantego. Prace przy nim trwały przez następne 150 lat. Po śmierci Bramantego w 1514r. robotami kierowali: Rafael Sanzio, Antonio da Sangallo Młodszy, a w końcu Michał Anioł, który powrócił do pierwotnego projektu na planie krzyża greckiego z okazałą kopułą, której jednak nie zdążył dokończyć osobiście.

Na początku XVII w., Paweł V nakazał Carlowi Madernie przedłużenie nawy głównej, czyniąc w ten sposób z bazyliki budowlę na planie krzyża łacińskiego. dodano równocześnie po trzy kaplice z dwóch boków przedłużonej nawy. W latach 1606 - 1614 Maderno wybudował fasadę bazyliki. Wielu krytykowało ją, ponieważ wydawała się zbyt szeroka w stosunku do wysokości.

W 1646 r. prace przy bazylice zostały powierzone genialnemu artyście baroku Gian Lorenzo Berniniemu, który najpierw zajął się przebudową facjaty i ozdobą wnętrza, a później budową zaprojektowanej przez siebie kolumnady na placu.

Bazylika została konsekrowana 18 listopada 1626 roku przez papieża Urbana VIII.Fasada

Obszerna fasada bazyliki jest dziełem Carlo Maderny, który wykorzystał jako budulec trawertyn, pochodzący z Tivoli. W dniu 10 lutego 1608 roku został położony pierwszy kamień pod jej budowę, natomiast 21 lipca 1612 roku, większość prac została zakończona. Potrzeba było jeszcze kolejnych dwóch lat do ozdobienia ornamentami. Wymiary są imponujące: szerokość - 114,69 m, wysokość 48 m. Na belkowaniu fasady, wielkimi literami (mają 1 m wysokości), wypisane jest imię i tytuł zleceniodawcy: "Paweł V Borghese Rzymski, Papież, w 1612 roku, siódmym swojego pontyfikatu, na cześć Księcia Apostołów".

Loża Błogosławieństw

Poniżej widzimy 9 okien z balkonami. Centralne (nad wejściem głównym) nazywa się Lożą Błogosławieństw, z której ogłaszany jest światu wybór nowego papieża, i z której nowo wybrany papież udziela swojego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). W czasie uroczystości kanonizacyjnych w oknach tych umieszcza się wizerunki nowych świętych.

Tuż pod Lożą Błogosławieństw znajduje się płaskorzeźba wykonana przez Buonvicino, przedstawiająca Chrystusa, wręczającego św. Piotrowi klucze do Królestwa Niebieskiego.

Fasada skrywa w sobie dwie niepełne wieże, które nigdy nie zostały ukończone, wbrew pomysłom twórców. Jednego razu prace musiano przerwać ze względu na osiadnięcie gruntu pod wieżami, innym razem, ze względu na powstałe w wyniku prac pęknięcie fasady bazyliki. Ostatecznie zakończono próby ich wzniesienia, gdy na ich szczytach, w roku 1790, umieszczono dwazegary, których twórcą był Valadier.

W wieży po lewej stronie znajduje się Brama Dzwonów, gdzie zawieszonych jest 6 dzwonów, z których największy waży 8 ton. Nazywa się on Dzwonem Św. Marka i dzwoni obwieszczając śmierć lub wybór papieża.

Na szczycie fasady ustawionych zostało 13 posągów. Miejsce centralne zajmuje postać Jezusa Chrystusa Odkupiciela, wśród postaci 11 apostołów. Brakuje wśród nich św. Piotra. Nie znajdziemy tu również oczywiście Judasza, jego miejsce zajmuje wybrany przez samego Boga, jak podają Dzieje Apostolskie, św. Maciej. Apostołom towarzyszy także św. Jan Chrzciciel. Rzeźby mają 5,7 m wysokości. I tak, patrząc od lewej widzimy: Tadeusza, Mateusza, Filipa, Tomasza, Jakuba Starszego, Jana Chrzciciela, Chrystusa Odkupiciela, Andrzeja, Jana Ewangelistę, Jakuba Młodszego, Bartłomieja, Szymona i Macieja.

Przed czołem fasady znajduje się 8 kolumn.Portyk

Aby wejść do bazyliki, przechodzimy przez obszerny portyk o wymiarach: 71 m długości, 13 m głębokości i 20 m wysokości. Po wejściu środkiem, gdy się obrócimy i spojrzymy w górę zauważymy mozaikę "Navicella" (Łódż), wykonaną dla starej bazyliki przez Giotta, z okazji pierwszego Roku Jubileuszowego w 1300 r.. Przedstawia ona scenę Jezusa kroczącego po jeziorze i przywołującego do siebie Piotra. Po przeciwległej stronie natomiast, płaskorzeźba "Paś owce moje" (Berniniego, 1633-1646) - słowa skierowane przez Jezusa do Piotra.

Na końcach portyku, w niszach, znajdują się dwa posągi konne: Konstantyna Wielkiego (po prawej stronie, za szybą) i Karola Wielkiego (po lewej). Od nich to swoją nazwę biorą ramiona kolumnady, przy których są umiejscowione. Pierwszy wykonał Agostino Cornacchini w latach 1720-1725; drugi natomiast Gian Lorenzo Bernini w latach 1654-1670.

Sufit zdobią sztukaterie przedstawiające sceny z życia św Piotra. W lunetach natomiast umieszczonych jest trzydzieści osiem posągów świętych papieży.

Z pięciu drzwi portyku, pierwsze z lewej to Drzwi Śmierci, nazwane tak, gdyż służyły jako wyjście z bazyliki procesji pogrzebowych. Wykonane zostały przez Giacomo Manzù w latach 1961-64. Zgodnie z życzeniem Jana XXIII (1958-1963), wyrażają one chrześcijańskie znaczenie śmierci w dziesięciu odcinkach. Na skrzydłach zostały przedstawione: śmierć Jezusa (u góry po prawej) i śmierć Maryi (lewy górny róg); gwałtowna śmierć Abla, pogodna śmierć Józefa, śmierć pierwszego papieża, śmierć Papieża Jana XXIII, śmierć pierwszego męczennika Szczepana, śmierć Grzegorza VII (zmarł na wygnaniu w obronie Kościoła przed cesarzem), śmierć improwizowaną w przestrzeni i śmierć matki w domu.

Drugie drzwi od lewej zostały podarowane Papieżowi Pawłowi VI na jego 80. urodziny. Prawe skrzydło pokazuje dobro, lewe - zło. Stąd też ich nazwa: Drzwi Dobra i Zła. Wykonane zostały przez Luciano Minguzziego w latach 1970-1977.

Centralne, środkowe Drzwi z brązu, są najstarsze. Ich wykonanie papież Eugeniusz IV zlecił Antonio Averulino, znanemu jako Filaret (1400-1469). Swoją pracę ukończył w 1445 roku. Od jego imienia też zwane Drzwiami Filareta. Znajdowały się one jeszcze w starej bazylice konstantyńskiej.

Kolejne drzwi, generalnie używane jako wejście do bazyliki, to Drzwi Sakramentów Venanzio Crocetiego ukończone, po 13 latach pracy, w 1965 r. Przedstawiają one siedem sakrametnów.

Ostatnie z prawej, Drzwi Święte, otwierane są co 25 lat, podczas inauguracji Roku Jubileuszowego (ostatnio w 2000 r.). W pierwszym dniu Roku Świętego, Papież uderza w ścianę z cegieł z srebrnym młotkiem i otwiera je dla pielgrzymów. Jest to przesłanie, mówiące, że Boże Miłosierdzie jest otwarte i dociera do wszystkich Go potrzebujących. Na koniec Roku Świętego drzwi zostają zamurowane, co możemy zauważyć od wewnątrz bazyliki.


następna strona...Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl