Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Muzea Watykańskie - Muzeum Egipskie


... poprzednia strona


Muzeum Egipskie

Założone z inicjatywy Papieża Gregorza XVI w 1839 roku, Muzeum Gregoriańskie Egipskie zawiera zabytki starożytnego Egiptu w części pochodzące z Rzymu i z Villi Adriana (Tivoli), gdzie zostały przeniesione głównie w epoce cesarskiej, częściowo należące do kolekcji prywatnych lub zakupione przez kolekcjonerów XVIII wieku. Zainteresowanie papieży Egiptem było związane z podstawową rolą w odniesieniu tego kraju do Pisma Świętego w historii zbawienia. Muzeum jest podzielone na dziewięć pokoi przedzielonych przez duże półkola, które otwiera się na tarasie "niszy Szyszki", w którym znajdują się liczne rzeźby. Ostatnie dwa pokoje mieszczą zabytki ze starożytnej Mezopotamii i Syro-Palestyny.

Muzeum Egipskie - Sala I

Sala I: napisy hieroglificzne na stelach i posągach (2600 r.p.n.e. - 600 r.n.e.). W centrum sali znajduje fragment posągu Ramzesa II na tronie. Architektura sali w stylu egipskim ma wprowadzić zwiedzających w świat faraonów. Trzy stele pogrzebowe członków rodziny XII dynastii ilustrują Królestwo Średnie (2000 - 1550 r.p.n.e.), podczas gdy Nowe Królestwo (1550 - 600 r.p.n.e.) są reprezentowane przez stoły ofiarne i stele pogrzebowe wotywne i pamiątkowe, z których najbardziej znaczącymi są dedykowane Hatszepsutowi i Totmesowi III. Znajduje się wśród nich również bezgłowy pomnik kapłana Udja-Hor-res-ne, który był słynną postacią w krytycznym momencie w historii Egiptu, kiedy król perski Kambyzes w 525 r.p.n.e. dokonał jego podboju. Fazy podboju perskiego zostały częściowo odtworzone dzięki napisom umieszczonym na cokole pomnika. Udja-Hor-res-ne, którego grób został odkryty zupełnie niedawno w Abusir, był również lekarzem i kapłanem bogini Neith z Sais. Okresy późniejsze są zilustrowane przez grupę rzeźb wysokich urzędników, natomiast Egipt chrześcijański przez niektóre napisy koptyjskie.

Sala II: Obrzędy związane z pochówkiem w starożytnym Egipcie (2600 r.p.n.e. - 200 r.n.e.). Wzdłuż sali długa inskrypcja malowana hieroglifami, brzmiąca dosłownie: "Jego Świątobliwość, papież Grzegorz, hojny, suwerenny i ojciec chrześcijańskiej ludzkości we wszystkich krajach, aby rozbłysnąć Swoją wielkodusznością miasto Rzym, zebrał figury największe i najpiękniejsze pochodzące ze starożytnego Egiptu i wykonał to miejsce, w 1839 roku, w miesiącu powodzi, w dniu VI Boga Zbawiciela świata, w dniu koronacji, w dziewiątym roku (pontyfikatu)". Znajduje się tu sześć przeszklonych witryn, ustawionych wokół największej, w centrum. Widzimy tu m.in. sarkofag z drewna otynkowanego i malowanego, który należał do kapłanki Djet-Mut, zwanej "pielęgniarką boga Montu", boga wojny. Podobnie jak niektóre inne sarkofagi z tego okresu, przechowywane w Muzeum, pochodzi on z ogromnej nekropoli w Deir el-Bahri niedaleko Teb, używanej przez członków średnio zamożnej klasy społeczeństwa egipskiego. W środkowej witrynie zobaczyć możemy między innymi mumię mężczyzny, zawiniętą w bandaże z lnu, na którym są widoczne jeszcze niektóre ozdoby.

Sala III: rekonstrukcja Serapiona z Villi Adriana (ok. 131 r.n.e.). Figury tu obecne pochodzą z Serapiona. Było to jedno z najpiękniejszych zespołów architektonicznych, które są częścią wielkiej willi w Tivoli, zbudowanej przez cesarza Hadriana (117 - 138 r.n.e.). Sanktuarium Serapiona, który miał być symbolicznym przedstawieniem Doliny Nilu, było przebudowane po podróży Hadriana do Egiptu w 130 - 131 r.n.e. Serapion został ozdobiony rzeźbami kultu Ozyrysa (boga, który umiera i zmartwychwstaje) oraz kultu boga aleksandryjskiego Serapisa, którego Hadrian był gorącym zwolennikiem. Złożony mechanizm nawadniający napędzał kaskadowe fontanny, nawadniane przez duże cysterny. Nad fontanną stało popiersie bogini Isis-Sothis-Demeter widoczne w sali.

Muzeum Egipskie - Sala II

Sala IV: Egipt i Rzym (I - II w.n.e.). Zawiera prace niektórych dzieł i rzeźb wykonanych na wzór oryginalnych, egipskich i inne, które stanowią realne reinterpretacje przedmiotów egipskich, ale w klasycznym języku sztuki rzymskiej, świadczące o silnym wpływie świata faraonów na społeczeństwo Imperium. Widzimy tu m.in. posąg boga Anubisa, pana mumifikacji, który prowadził zmarłych do podziemi. Reprezentowany tutaj w stylu rzymskim: ubrany w togę, ale naśladując ikonografię "egipską".

Sala V: Arcydzieła posągów faraonów (2000 p.n.e. - 100 n.e.). Są tu monumentalne posągi bóstw i faraonów egipskich, które datują się od 2000 r.p.n.e. do 200 r.n.e. Głowa Mentuhotepa II wykonana w piaskowcu. Był on drugim władcą z dynastii XI (2010 - 1998 p.n.e.), uznawany przez niektóre listy faraonów za nielegalnego władcę. Twarz jest pomalowana w kolorze ciemnoczerwonym, aby dopasować do koloru skóry, zgodnie z typowymi konwencjami graficznymi Egiptu. Kolosalny posąg przedstawiający królową Tuya, ważną postać historyczną, żonę faraona Sethi I (1294 - 1279 p.n.e.) i szanowana matka jego następcy, Ramzesa II (1279 - 1213 p.n.e.).

Sala VI: Brązy wotywne pierwszego tysiąclecia p.n.e. Mała sala, w której zebrane są figurki wotywne i obiekty rytualne z brązu, przedstawiające wierzenia popularnych religii w Egipcie. Wśród nich znajduje się ptak Ibis boga Thota. Ptak ten był zwierzęciem często spotykanym w dolinie Nilu. Jest utożsamiany z Thotem, boskim patronem pisania i liczenia, boskim pisarzem i patronem pisarzy. W egipskich wierzeniach pogrzebowych, Thot był tym, który ważył serce zmarłego przed boskim trybunałem w życiu pozagrobowym. Ten piękny okaz w pozłacanym brązie został odrestaurowany w 2002 r. dzięki sfinansowaniu Mecenasów Sztuki z Muzeów Watykańskich.

Sala VII: Brązowe i gliniane figurki z Egiptu hellenistycznego i rzymskiego. Sala zachowuje szeroką kolekcję hellenistycznych i rzymskich figurek z brązu i gliny (IV w.p.n.e. - II w.n.e.), oraz kilka islamskich ceramik oszklonych (XI-XIV w.), pochodzących z Egiptu, należące do kolekcji Grassi, ofiarowanej do Muzeum Egipskiego w 1952 roku. Wśród nich m.in. figurka z brązu, przedstawiająca boga Harpocrate, zhellenizowanego egipskiego boga Horusa, który rodzi się z kwiatu lotosu. Kawałek ów jest interesujący, ponieważ pokazuje, jak tradycyjny model egipski został na nowo odczytany u artystów hellenistycznych.

Sala VIII: Tabliczki z pismem klinowym z Mezopotamii; wazony i brązy z Syro-Palestyny (III - I tysiąclecie p.n.e.). Pomieszczenie poświęcone jest materiałom archeologicznym z Mezopotamii i Syro-Palestyny przedklasycznej (III - I tysiąclecie p.n.e.), regionu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie rozkwitły pierwsze semickie społeczeństwa miejskie i gdzie powstały trzy wielkie religie monoteistyczne, chrześcijaństwo, judaizm i islam. Znajduje się tu również 6 grotów z brązu (800 - 586 r.p.n.e.), znalezione w Jerozolimie w pobliżu fortyfikacji, i prawdopodobnie użytych do jednego z ataków na miasto przez Asyryjczyków (702 r.p.n.e.) lub Babilończyków (589, 586 r.p.n.e.).

Sala IX: Płaskorzeźby i napisy z asyryjskich pałaców (883 - 612 r.p.n.e.). Sala poświęcona jest płaskorzeźbom pochodzącym z Asyrii (północny Irak), którymi były udekorowane pałace władców.


następna strona...


Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl