Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Muzea Watykańskie - Muzeum Piusa i Klemensa


... poprzednia strona


Muzeum Piusa i Klemensa:

Nazwa muzeum pochodzi od imion fundatorów, dwóch kolejnych papieży: Klemensa XIV i Piusa VI.

Znajdują się tu:

Sala Apoxyomenosa. Środek sali zajmuje atleta (Apoxyomenos), kopia oryginału z brązu autorstwa Lizypa (IV wiek p.n.e.), przywieziona z Grecji przez Agryppę.

Grupa Laookona

Następnie wychodzimy na ośmioboczny dziedziniec Belwederu – Dziedziniec Oktagonalny, w którym znajdują się: grupa Laokoona, odnaleziona w 1506 r. w ruinach term Tytusa, hellenistyczne dzieło zbudowane przez Agesandro z Rodi, wprost czczone przez artystów renesansowych; rzeźba Apolla (Belwederskiego), jeden z najpiękniejszych posągów rzymskich, symbol piękna, które swą harmonią zwycięża wszystko, znaleziony w miejscowości Grottaferrata za czasów pontyfikatu Juliusza II, który zakupił ją dla Watykanu; dzieła sztuki nowożytnej: Perseusz z głową Meduzy i Dwaj pięściarze, Kreugont i Damoksenes, których autorem jest Antonio Canova (1757 – 1822 r.); Hermes, kopia dzieła Praksytelesa z IV w.p.n.e.

Przechodząc dalej wchodzimy do kolejnych sal:

Sala Zwierząt, zawierająca kolekcję starorzymskich rzeźb przedstawiających wyobrażenia zwierząt, wykonanych z marmuru i alabastru. Bardzo ciekawa jest również statua Meleagra.

Sala Posągów: w której znajdują się cenne rzymskie posągi, m.in. kopie greckich posągów z okresu klasycyzmu, np. Apollo Sauroctonos (pogromca jaszczurów), kopia znanej rzeźby Praksytelesa (ok. 350 r.p.n.e.) oraz Śpiąca Ariadna, kopia z okresu helleńskiego z II wieku.

Sala Popiersi: w której mieszczą się portrety cesarzy rzymskich, wśród których na szczególną uwagę zasługuje popiersie młodego Augusta.

Sarkofag Św. Heleny w Sali Greckiego Krzyża

Sala Masek: gdzie możemy podziwiać słynną Wenus z Knidos, rzymską kopię greckiego oryginału Praksytelesa (późny wiek IV p.n.e.), prawdopodobnie najpiękniejsza z rzeźb greckich. Tutaj również znajduje się postać Afrodyty.

Sala Muz: ozdabiają ją kolumny korynckie, popiersia i rzeźby, przedstawiające bohaterów mitologii. Środek sali zajmuje słynny Tors Belwederski z I w., dzieło Ateńczyka Apolloniusza. Tutaj również okaleczony posąg Herkulesa, szczególnie doceniany przez Michała Anioła oraz kilka posągów muz i poetów będących kopiami greckich oryginałów.

Sala Rotundowa (Okrągła): zbudowana przez Michała Anioła Simonettiego podczas pontyfikatu papieża Piusa VI. Jej kopuła wzorowana była na Panteonie. W pokoju tym możemy znaleźć olbrzymią okrągłą mozaikę z III wieku przedstawiającą walki Greków z centaurami, trytonami i nereidami, odnalezioną w Otricoli; olbrzymią wazę z porfiru o diametrze 4 m, bez wątpienia najcenniejszy eksponat tych galerii; olbrzymi posąg Antinoo, pochodzący z Palestriny oraz posąg Herkulesa w pozłacanym brązie (II wiek n.e.).

Sala Greckiego Krzyża (na planie krzyża greckiego): znajdują się w niej dwa, kolosalnych rozmiarów sarkofagi wykonane z porfiru. Sarkofag stojący po lewej należał do Świętej Heleny, matki cesarza Konstantyna i pochodzi z jej mauzoleum w Torpignatara, na południu Rzymu, natomiast sarkofag po prawej stronie należał do Konstantyny, córki Konstantyna i znajdował się w mauzoleum św. Konstancji , znajdującym się przy via Nomentana. Na środku pokoju znajduje się mozaika z III wieku przedstawiająca tarczę z popiersiem bogini Minerwy z fazami księżyca (IV wiek n.e.), pochodzącą z Tusculum.


następna strona...


Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl