Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Muzea Watykańskie - Kaplica Sykstyńska


... poprzednia strona


Kaplica Sykstyńska


"Freski, które tu podziwiamy wprowadzają nas w świat tego, co zostało Objawione. Prawdy naszej wiary tutaj przemawiają do nas ze wszystkich stron". Tymi słowami, wypowiedzianymi w homilii podczas Mszy św., sprawowanej 8 kwietnia 1994 roku z okazji zakończenia renowacji Sądu Ostatecznego, Ojciec Święty Jan Paweł II pragnął zwrócić uwagę na świętość miejsca, w którym się znajdują te dzieła, które jak obrazy książki, mają na celu bardziej zrozumiale wyrazić prawdy zawarte w Piśmie Świętym.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska bierze swoją nazwę od papieża Sykstusa IV della Rovere (papież od 1471 do 1484), który dokonał restauracji dawnej Cappella Magna między 1477 a 1480. XV - wieczna dekoracja ścian obejmuje: freski, naśladujące draperie (dolna część ścian), Żywot Mojżesza (ściana południowa, po lewej, patrząc na ołtarz) i Chrystusa (północna ściana, po prawej, patrząc na ołtarz) oraz portrety papieży (ściany północna i południowa). Została ona wykonana przez zespół malarzy, składający się początkowo z Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio, Cosimo Rosselli, wspieranych przez swoje warsztaty i niektórych, bliskich współpracowników, wśród których należałoby wymienić: Biagio di Antonio, Bartolomeo della Gatta i Luca Signorelli. Na sklepieniu Pier Matteo d'Amelia wymalował gwiaździste niebo. Wykonywanie fresków rozpoczęło się w 1481 i zostało zakończone w 1482 roku. Na ten okres datuje się również następujące dzieła z marmuru: przegroda, chór (gdzie zajmowali miejsca śpiewacy), oraz herb papieski nad drzwiami wejściowymi. 15 sierpnia 1483 roku, Sykstus IV konsekrował nową kaplicę dedykując ją Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Juliusz II della Rovere (papież od 1503 do 1513), bratanek Sykstusa IV, postanowił zmodyfikować jej niektóre dekoracje, powierzając to zadanie w 1508 roku Michelangelo Buonarroti. Ten wymalował sufit i lunety na górnej części ścian. W październiku 1512 roku praca ta została ukończona i w uroczystość Wszystkich Świetych (1 listopada), Juliusz II, podczas uroczystej Mszy św., ponownie udostępnił do użytku Kaplicę Sykstyńską. W dziewięciu centralnych obrazach sklepienia są przedstawione historie z Księgi Rodzaju od stworzenia do upadku człowieka, do potopu i późniejszego odrodzenia ludzkości z rodziny Noego.

Odnosi się to prawdopodobnie do Pierwszego Listu Św. Piotra (3, 20-22), gdzie wody potopu są postrzegane jako proroczy znak wód chrztu, z którego pochodzi nowa ludzkość, zbawiona przez Chrystusa. Pomiędzy lunetami, na sklepieniu, widzimy, siedzące na monumentalnych tronach, pięć Sybilli oraz siedmiu proroków. W czterech narożnikach sklepienia przedstawione są sceny cudownego ocalenie Izraela, podczas gdy nieco niżej, w lunetach ścian północnej i południowej przedstawieni są przodkowie Chrystusa. Pod koniec 1533 roku, Klemens VII de Medici (papież od 1523 do 1534) zlecił Michelangelo dalsze zmiany w dekoracji Kaplicy Sykstyńskiej, malując na ścianie ołtarzowej Sąd Ostateczny. Spowodowało to utratę XV-wiecznych fresków, przedstawiających NMP Wniebowziętą wśród Apostołów oraz dwóch pierwszych epizodów z Żywota Mojżesza i Chrystusa, namalowany przez Perugino. W swoim fresku Michał Anioł chciał zaprezentować chwalebny powrót Chrystusa w świetle tekstów Nowego Testamentu (por. Mt 24, 30-31; 25, 31-46; 1Kor 15, 51-55). Artysta rozpoczął wielkie dzieło w 1536 roku w czasie pontyfikatu Pawła III i doprowadził je do końca na jesień 1541 roku. Michelangelo, wykorzystując swoje niezwykłe zdolności artystyczne, starał się uczynić widocznym niewidzialne piękno i majestat Boga i kierowany słowami z Księgi Rodzaju uczynił z Kaplicy Sykstyńskiej, "sanktuarium teologii ludzkiego ciała" (z homilii, wygłoszonej przez Jana Pawła II 8 kwietnia 1994 roku). W drugiej połowie XVI wieku zostały również odmalowane na nowo freski ze ściany wejściowej (naprzeciw ściany ołtarzowej): Hendrik van den Broeck odmalował zmartwychwstanie Chrystusa Ghirlandaia, a Matteo da Lecce Dysputę o ciało Mojżesza Signorelliego, które zostały poważnie uszkodzone przy wypadnięciu drzwi głównych w 1522 roku. Freski w Kaplicy Sykstyńskiej poddano gruntownej renowacji pomiędzy 1979 a 1999 rokiem. Prace objęły również elementy z marmuru.

Kaplica służy wciąż za miejsce, w którym odbywa się konklawe, wybierające nowego papieża. Znów słowa homilii, wygłoszonej przez Jego Świątobliwość Jana Pawła II, podkreślające podstawowe znaczenie Kaplicy Sykstyńskiej w Kościele: "Kaplica Sykstyńska jest miejscem, które dla każdego papieża, przynosi pamięć o szczególnym dniu w jego życiu [...].Właśnie tutaj, w tej świętej przestrzeni, zbierają się Kardynałowie, oczekując objawienia się Woli Chrystusa w odniesieniu do osoby Następcy Świętego Piotra [...]I tu, w duchu posłuszeństwa Chrystusowi i powierzając się Jego Matce, przyjąłem wybór Konklawe, deklarując [...] moją gotowość do służby Kościołowi. Tak więc Kaplicy Sykstyńskiej stała się ponownie, przed całą Wspólnotą katolicką, miejscem działania Ducha Świętego, który tworzy w Kościele biskupów, tworzy w szczególny sposób tego, który ma być Biskupem Rzymu i Następcą Piotra". (tłum. z jęz. włoskiego własne).


Ze względu na wyjątkowy charakter Kaplicy Sykstyńskiej, wszyscy, ją zwiedzający są proszeni o szczególną ciszę (co często ciężko upilnować ze względu na wielką liczbę, nie tylko pielgrzymów, ale także turystów). Panuje tutaj również całkowity zakaz robienia zdjęć i filmowania.


WEJDŹ DO KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ!!


Na następnej stronie można poznać szczegółowo dekoracje Kaplicy Sykstyńskiej.


następna strona...


Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl