Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
KapitolKapitol
(Campidoglio)

Muzea Kapitolińskie;

Informacje porządkowe Muzeów;

Galeria zdjęć.
KapitolTrochę historii

Kapitol, najmniejsze ze wzgórz Rzymu, był podzielony na dwa wierzchołki (Capitolium i Arx), przedzielone głęboką doliną, odpowiadającą aktualnemu Placu Kapitolińskiemu, której poziom wynosił około 8 m poniżej obecnego.

Jego zbocza były bardzo strome, dzięki czemu, ze względu na trudność jego zdobycia, jak również, ze względu na jego dominują pozycję nad Tybrem, został wybrany jako twierdza miasta.

Główne budynki były ukierunkowane na Forum Romanum, skąd wznosiła się droga, którą odbywały się triumfalne wjazdy zwycięskich generałów, przybywających do świątyni Jowisza Kapitolińskiego, najważniejszego i najmożniejszego boga starożytnego Rzymu. Jowisz odbierał tu cześć wraz z dwoma innymi bóstwami: Junoną i Minerwą, tworzących wspólnie, tzw. triadę kapitolińską. Choć jej budowę zaczęto znacznie wcześniej, to otwarto ją dopiero na początku Republiki w 509 r. przed Chrystusem.

Oprócz tej i wielu innych świątyń, Kapitol był siedzibą archiwum publicznego Rzymu (Tabularium) i Mennicy w czasach republikańskich. Tabularium było miejscem do przechowywania tablic (tabulae) z brązu, na których wypisane były prawa i akty urzędowe państwa rzymskiego.

Wiele pozostałości starożytnych budynków można zobaczyć na wystawie Muzeów Kapitolińskich, jak również na zewnątrz, na wzgórzu. Wiele pozostałości z domów mieszkalnych, zachowało się przy schodach dell’Aracoeli.


Plac Kapitoliński

Plac Kapitoliński (Piazza del Campidoglio), w swoim obecnym kształcie, został zaprojektowany w połowie XVI w. przez Michała Anioła Buonarrotiego.

Realizacja jego elementów (pałaców, dekoracji rzeźbiarskich oraz dekoracje bruku), zaprojektowanych przez Michała Anioła jako tworzące wspólnie jedną całość, została jednak rozpoczęta w ciągu następnych stuleci, z pewnymi uzupełnieniami i zmianami.

Jako wejście na Plac Kapitoliński został wybudowany długi szereg schodów, tzw. kordonata, wznoszący się od strony Campo Marzio. W ten sposób Kapitol został zwrócony w kierunku miasta nowoczesnego, odwracając go natomiast od Forum Romanum. Na szczycie schodów znajduje się grupa kolosalnych Dioskurów, pochodząca z okresu późnego cesarstwa, znaleziona w getcie i ustawiona tu w 1583 r. przez Grzegorza XIII.

Plac w kształcie trapezu jest ograniczony dwoma budynkami muzealnymi, umiejscowionymi naprzeciw siebie, z identycznymi fasadami; oraz Pałacem Senatorskim.

Michał Anioł zaprojektował podstawę posągu konnego z pozłacanego brązu Marka Aureliusza i ustawił go w centrum placu, w centrum owalnej przestrzeni bruku, ułożonej w formie gwiazdy. W 1997 roku, oryginał posągu po długich i dokładnych pracach konserwatorskich umieszczono na dziedzińcu Muzeum Kapitolińskiego; na jego miejscu, na cokole, ustawiono jego kopię.

Prace nad wybrukowaniem placu zostały podjęte natychmiast po projekcie, ale rzeczywiste jego wykonanie, w motywie gwiazdy, nastąpiło dopiero w 1940 roku.


Posąg konny Marka AureliuszaPałac Senatorski (na wprost, za pomnikiem Marka Aureliusza)

Wybudowany pomiędzy połową XII wieku a ostatnim kwartałem XIII wieku na ruinach starożytnego Tabularium, był od 1144 r. siedzibą władz Rzymu i jego najwyższego przedstawiciela: Senatora, odpowiedzialnego za wymiar sprawiedliwości i sprawy publiczne mieszkańców.

Główna fasada XIII-wiecznego pałacu zwrócona była w kierunku przyszłego Placu Kapitolińskiego, z serią arkad z zaostrzonymi łukami, rozłożonymi na trzech poziomach. W XIV wieku budynek zaczyna przemieniać się w formę twierdzy; liczne arkady z łukami zostały zamurowane, wybudowane zostały wieże przyboczne na zlecenie Bonifacego IX; a następnie za Marcina V (ok. 1427) i Mikołaja V (1451), zostały wzmocnione boki potężnego gmachu, wraz z górującą nad nim XV-wieczną wieżą.

Michelangelo między 1542 a 1554, zaprojektował monumentalne schody z podwójną rampą, które spełniały funkcję wejścia do nowo zaprojektowanej sali senatorskiej; połączył również styl pomiędzy placem i elegancką architekturą pałacu poprzez umieszczenie dwóch kolosalnych posągów, uosabiających starożytny Nil i Tybr. Pomiędzy nimi, nad fontanną, widnieje posąg bogini Romy. Niektóre z projektów fasady Michała Anioła, zostały później przejęte przez architekta Giacomo della Porta, który je wykonał i uzupełnił w ostatnim dziesięcioleciu XVI wieku. Antyczna, XV-wieczna wieża została zastąpiona przez wspaniałą dzwonnicę, wykonaną przez architekta Martino Longhi Starszego między 1578 a 1582.


Pałac Konserwatorów (po prawej stronie placu)

Budowa Pałacu Konserwatorów, siedziby rzymskich magistratur, mających za zadanie administrowanie miastem, miała miejsce w połowie 1400 roku.

Michelangelo przeprojektował fasadę korynckimi pilastrami na wysokich cokołach, otoczonymi kolumnami w portyku; tak jak w Pałacu Senatorskim balustrada z posągami wykańczała całość budynku. Dokonał on również przeprojektowania okien na pierwszym piętrze; środkowe zostało poszerzone przez Giacomo della Porta, niezależnie od projektu Michała Anioła.


Pałac Nowy

Pałac Nowy został zbudowany dopiero w XVII wieku, pod kierunkiem Girolamo Rainaldiego i jego syna Karola.

Jego ukośne położenie, co odzwierciedla położenie naprzeciwległego Pałacu Konserwatorów, było już wyznaczone poprzednio przez ogromny mur, na którym wznosi się Bazylika S. Maria in Aracoeli, w centrum którego, została umieszczona fontanna z rzeźbą Marforio, umieszczoną później na dziedzińcu Muzeum Kapitolińskiego.

Nowy budynek, identyczny z zewnątrz z Pałacem Konserwatorów, charakteryzował się symetrycznym ułożeniem pomieszczeń wewnątrz. Wystrój pomieszczeń, z sufitami kasetonowymi z pozłacanego drewna na piętrze, został zachowany do dziś.


Plac KapitolińskiPałac Caffarelli-Clementino (za Pałacem Konserwatorów)

Budowa, rozpoczęta przez Ascanio Caffarelli w 1538 roku, na swojej rodzinnej posiadłości w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Konserwatorów, została zakończona po 1680 roku.

Wybudowany został z widokiem na dziedziniec Pałacu Konserwatorów i zawierał wewnątrz dwa ogrody (Ogród Caffarelli, a drugi nazwany potem Ogrodem Rzymskim); duża brama na Via delle Tre Pile tworzyła monumentalne wejście do posiadłości.

Budynek przeszedł wiele przeobrażeń na przestrzeni wieków, które zmieniły pierwotny wygląd. Niektóre ocalałe części z freskami sklepienia przechowywane są w Muzeum Rzymu.

Od początku XIX wieku do końca II wojny światowej budynek został zajęty przez Ambasadę Prus.

W 1918 roku został odzyskany przez miasto Rzym i częściowo zburzony: górne piętra skrzydła wschodniego zostały przekształcone w duży taras (Taras Caffarelli), natomiast na parterze, częściowo zdemontowanym przez wykopaliska w świątyni Jowisza Kapitolińskiego, została przygotowana nowa część muzealna (Muzeum Mussoliniego, a następnie Muzeum Nowe).

W budynkach Pałaców Konserwatorów i Nowego znajdują się Muzea Kapitolińskie (opis na następnej stronie).


następna strona (Muzea Kapitolińskie) ...Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl