Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Praktyczne informacje


1. Jak i gdzie dostać się z lotniska?

Rzym posiada dwa lotniska: Fiumicino i Ciampino.

Fiumicino połączone jest z centrum Rzymu linią kolejową "Leonardo Express", koleją miejską FM1, taksówkami, bądź liniami autobusowymi. Koszt dojazdu do stacji Termini środkami publicznymi to ok. 14 Eur.

Ciampino choć ma gorsze połączenie z centrum miasta, to jednak do centrum możemy się dostać taniej niż z Fiumicino. Po wyjściu z lotniska możemy dostać się autobusami bezpośrednio na stację Termini lub na stację metra Anagnina. Z tych miejsc możemy się już dostać praktycznie wszędzie. Koszt autobusu to 1,20 Eur + bilet na metro 1,50 Eur.

Osobiście więc polecam, ze względów oszczędnościowych, lotnisko Ciampino. Poza tym latają tu tanie loty z Polski.


2. Autobusy i metro

Na samym początku, dla nas Polaków trzeba zaznaczyć bardzo ważną rzecz: autobusy nie mają tu określonego rozkładu jazdy, nie znajdziemy więc rozkładu jazdy, o której godzinie na danym przystanku można się spodziewać autobusu. Po prostu się czeka, jak będzie to będzie dobrze. Zazwyczaj nie powinno być to dłużej niż 20 min. Chyba że kierowca postanowi sobie zrobić wolne, lub trafimy na strajk generalny, który zdarza się kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Na niektórych przystankach można jednak spotkać tablice elektroniczne z podanym czasem, za ile minut można się spodziewać autobusu. Trzeba też zwrócić uwagę, że w Rzymie po godz. 7.00 trafimy zapewne na korki, więc jazda będzie dłuższa. Z tego też powodu, jak tylko jest to możliwe proponuję podróżować metrem.

Bilet jednorazowy (BIT) kosztuje 1,50 Eur. Można nim podróżować wszystkimi liniami autobusowymi i raz przejechać metrem. Ważny jest on jednak jedynie przez 100 min od pierwszego skasowania.

Można również zakupić bilet całodobowy (BIG - 6 Eur), bilet turystyczny ważny przez trzy dni (BTI - 16,50 Eur) lub tygodniowy (CIS - 24 Eur). Wtedy możemy jeździć przez czas ważności biletu dowolnie wszystkimi liniami autobusowymi, metrem A lub B oraz koleją miejską. Biletów nie można kupić u kierowcy (za wyjątkiem linii nocnych po godz. 24.00). W niektóryh autobusach w centrum miasta są już również automaty do zakupu biletów. Bilety możemy kupić w kioskach z gazetami, w kioskach oznaczonych literą T (Tabacchi), na stacjach, lub w automatach rozstawionych gdzieniegdzie na mieście (np. na via delle Botteghe Oscure, gdzie znajduje się kościół polski).


3. Ruch uliczny
Jedna najważniejsza uwaga: trzeba być po prostu ostrożnym! Zielone światło niekoniecznie musi oznaczać, że człowiek jest bezpieczny przechodząc po pasach. Tego faktu nie zmienia nawet stojąca na skrzyżowaniu policja.

Warto może również w tym miejscu zwrócić uwagę na nasze plecaki, torebki, szczególnie w miejscach zatłoczonych, a szczególnie w metrze lub autobusach. "Okazja czyni złodzieja"!


4. Zwiedzanie

Warto zwrócić uwagę, że w poniedziałki większość muzeów jest nieczynnych. Ponadto przypominamy o świętym czasie odpoczynku dla Włochu w godzinach od ok. 12.30 do ok. 15.30 (różnie bywa w różnych miejscach), gdzie wiele miejsc możemy zastać zamkniętych (bazyliki większe są otwarte w tym czasie, ale mniejsze kościoły już nie). Szczegółowe informacje na temat zwiedzania znajdować się będą przy opisie konkretnego miejsca.


Hostaria De' Pastini Tre Esse (fot. Iwona Zakrzewska)5. Jak taniej zjeść?

Po prostu trzeba poszukać. Choć lokale, które nazywają się Trattoria oferują kuchnię prostszą i jednocześnie tańszą. Można również zajrzeć do Latteria, coś w stylu naszego polskiego baru mlecznego. Zachęcam również do zaglądnięcia do chińskich restauracji. Są o wiele tańsze, jedno danie kosztuje od 2 do 4 euro, a w niektórych jest nawet i tak, że jedna porcja wystarczy nawet dla dwóch osób. Dobra wersja, np. dla studentów :).

Jeśli natomiast będziecie blisko Panteonu polecam małą restauracyjkę "Hostaria De' Pastini Tre Esse" na via dei Pastini 128 (na zdjęciu obok). Mają ceny przystępne, wszystko smaczne i miłą obsługę. Polecam. Tylko nie proponuję ruszać tam całym autobusem, bo lokal jest naprawdę niewielki :)

Jeśli wybieracie się w czasie upałów, aby zaoszczędzić na wodzie, proponuję zabrac ze sobą jedynie pustą butelkę. Wodę można zawsze nabrać z małych fontann i kraników, rozstawionych po Rzymie. Woda dobra i zdatna do picia.Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl